Mamy dla Ciebie sposób na pozyskanie większych środków na dowolny cel.
Teraz możesz sfinansować kosztowne przedsięwzięcie bez zaciągania kredytu gotówkowego, a zabezpieczeniem spłaty uczynić swoją nieruchomość.
POŻYCZKA HIPOTECZNA Z OKRESOWO STAŁĄ STOPĄ PROCENTOWĄ NA OKRES 5 LAT?
Jeżeli cenisz sobie spokój i chcesz mieć pewność, że rata Twojej pożyczki hipotecznej nie zmieni się przez najbliższe 5 lat rozważ pozyczkę z okresowo stałą stopą procentową.
- W trakcie trwania pierwszego, 5-letniego okresu obowiązywania stałej stopy procentowej (przez 60 m-cy, począwszy od dnia uruchomienia pożyczki) nie możesz przejść na oprocentowanie zmienne.
- Po zakończeniu tego okresu możesz zdecydować się na kolejny, nowo ustalony 5-letni okres stałego oprocentowania lub przejść na oprocentowanie zmienne, stanowiące sumę marży Banku i stopy referencyjnej WIBOR 3M.
- Jeśli zdecydujesz się na kolejny okres, przekażemy Ci propozycję oprocentowania stałego na kolejne 5 lat.
- Jeśli nie zaakceptujesz nowej wysokości stałego oprocentowania, po tym okresie Twoja pożyczka będzie oprocentowana wg. zmiennej stopy procentowej a wysokość Twoich rat uzależniona będzie od wysokości WIBOR-u oraz marży określonej w umowie pożyczki.
- Jeśli zaakceptujesz warunki i podpiszesz aneks do umowy pożyczki, będziesz mógł korzystać ze stałej stopy na nowych warunkach przez kolejne 5 lat.
W przypadku stosowania oprocentowania okresowo stałego, obowiązuje ono przez okres 5 lat. W tym okresie wysokość raty kapitałowo-odsetkowej Twojej pożyczki nie zmieni się, ponieważ nie jest zależna od zmiany wskaźnika referencyjnego. Natomiast występuje ryzyko, że w okresie stosowania stałej stopy procentowej wysokość Twojej raty może być okresowo wyższa, niż gdyby była ona obliczana na podstawie aktualnej stopy referencyjnej WIBOR 3M, wykorzystywanej jako wskaźnik referencyjny w kalkulacji wysokości oprocentowania zmiennego. Po upływie ww. 5-letniego okresu, możesz wybrać zastosowanie oprocentowania okresowo stałego (uwaga: może się różnić od oprocentowania w poprzednim okresie) na kolejny 5-letni okres (analogicznie jest w przypadku następnych okresów) lub też zastosowanie oprocentowania zmiennego.
Z kolei w okresie stosowania zmiennej stopy procentowej występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Ryzyko zmiany stóp procentowych oznacza, że w przypadku wzrostu poziomu stopy referencyjnej WIBOR 3M wyższe będzie oprocentowanie kredytu, wzrośnie wówczas wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej, a to natomiast powoduje wzrost kosztu odsetek i tym samym wzrost całkowitego kosztu pożyczki hipotecznej. W przypadku gdy stopa referencyjna przyjmie wartość zero lub wartość ujemną oprocentowanie pożyczki w tym okresie będzie równe wysokości marży Banku.
Oprocentowanie okresowo - stałe:
Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) wynosi: 16,05% dla następujących założeń: całkowita kwota pożyczki: 337 300,00 PLN, okres kredytowania: 221 miesięcy; oprocentowanie okresowo stałe pożyczki: 9,99 % w skali roku w okresie pierwszych 60 miesięcy, a następnie oprocentowanie zmienne wyliczone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M: 5,88% oraz marży Banku w wysokości 4,00%. Rata miesięczna: 4 264,00 PLN, łączna liczba rat: 221. Całkowity koszt pożyczki 622 378,59 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie trwania pożyczki: 604 595,59 PLN, prowizja nie kredytowana za udzielenie pożyczki: 2,00 % kwoty udzielonej pożyczki wynosząca 6 746,00 PLN. Opłata za prowadzenie Konta Znajome wynosi 0,00 PLN, w przypadku miesięcznych wpływów na rachunek płatniczy w wysokości min. 1 000,00 PLN, oplata za obsługę karty debetowej 0,00 PLN, jeżeli wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych przez Użytkownika karty w miesiącu kalendarzowym wyniesie co najmniej 700,00 PLN (opłaty zgodnie z obowiązującą Taryfą Opłat i Prowizji za czynności i usługi bankowe dla Klientów indywidulanych w GBSBanku). Roczna stawka za ubezpieczenie na stanowiącej zabezpieczenie nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych w TU w ramach oferty Banku 601,00 PLN ( 10 818,00 PLN za cały okres trwania pożyczki). Koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 PLN, podatek od czynności cywilno- prawnej (PCC-1) -19,00 PLN. W całkowitym koszcie pożyczki Bank nie uwzględnia następujących kosztów: kosztu wyceny nieruchomości, gdyż nie jest dostawcą tej usługi dodatkowej dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 959 678,59 PLN. Oprocentowanie kredytu jest okresowo stałe w okresie pierwszych 60 miesięcy, po którym następuje oprocentowanie w formule zmiennej i w okresie obowiązywania umowy pożyczki może ulec zmianie, w związku ze zmianą wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M, który może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty. Wskaźnik referencyjny WIBOR 3M ustalany jest na okresy 3-miesięczne, które odpowiadają kwartałom kalendarzowym, w wysokości ustalonej na ostatni dzień roboczy kwartału kalendarzowego poprzedzającego okres obowiązywania wskaźnika referencyjnego. Kalkulacja została dokonana na dzień 24.04.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie.
MASZ POŻYCZKĘ HIPOTECZNĄ Z OPROCENTOWANIEM ZMIENNYM, ALE CHCESZ PŁACIĆ RATĘ W STAŁEJ WYSOKOŚCI PRZEZ 5 LAT?
Możesz zmienić sposób oprocentowanie swojej pożyczki hipotecznej na okresowo stałe przez 5 lat. Po tym czasie Twoja pożyczka automatycznie powróci na oprocentowanie zmienne, oparte na wskaźniku WIBOR. Możesz też ponownie złożyć wniosek o zmianę na oprocentowanie okresowo stałe na nowych warunkach, na kolejne 5 lat.
Możesz skorzystać z oferty, jeśli:
- posiadasz zdolność kredytową,
- masz u nas pożyczkę hipoteczną z okresem obowiązywania dłuższym niż 5 lat,
- nie masz zaległości w ich spłacie,
- wywiązujesz się z warunków określonych w umowie,
- złożysz wniosek o zmianę sposobu oprocentowania,
- zaakceptujesz pięcioletni okres obowiązywania okresowo stałej stopy procentowej,
- podpiszesz aneks do swojej umowy.
JAK TO ZROBIĆ?
- Wniosek o zmianę sposobu oprocentowania swojej pożyczki hipotecznej składasz w dowolnej placówce Banku.
- Poinformujemy Cię, jeśli będziemy potrzebowali dodatkowych dokumentów.
- Podpisujesz aneks do umowy.
- Pamiętaj, że wniosek i aneks muszą podpisać wszyscy pożyczkobiorcy.
INFORMACJA O PRZEPISACH ROZPORZĄDZENIA BMR I PLANIE AWARYJNYM
Rozporządzenie BMR to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Rozporządzenie BMR określa zasady, na jakich opracowywane są wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad podmiotami (tzw. administratorami wskaźników), które te wskaźniki opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.
Czym jest wskaźnik referencyjny ?
Wskaźnik referencyjny jest indeksem stanowiącym odniesienie do określenia kwoty przypadającej do zapłaty z tytułu kredytu (np. kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu). Przykładem wskaźnika referencyjnego stosowanym przez Bank jest WIBOR 3M. Oprocentowanie zmienne kredytu hipotecznego jest ustalane jako suma marży (wartość stała) oraz wartości wskaźnika referencyjnego (która jest zmienna).
Wartość wskaźnika referencyjnego ulega zmianom w zależności od przyjętej metodologii jego obliczenia przez administratora wskaźnika. Metodologia opracowywania wskaźnika referencyjnego jest wyznaczana przez administratora wskaźnika referencyjnego, w oparciu o przepisy Rozporządzenia BMR, które mają zapewnić przejrzystość, rzetelność i wiarygodność wskaźników referencyjnych oraz zwiększyć ochronę konsumentów. Administrator wskaźnika referencyjnego jest podmiotem niezależnym od banku, działa na podstawie specjalnego zezwolenia, a jego zadaniem jest opracowywanie wskaźnika referencyjnego, wyznaczanie metodologii jego opracowywania, oraz jego publikacja.
Najpowszechniejszym wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w umowach kredytowych w złotych polskich jest WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jest to średnia stopa procentowa rynku międzybankowego, po jakiej banki w Polsce są skłonne udzielić innym bankom pożyczek w walucie polskiej, na ustalony okres. Wskaźnik ten jest podstawą wyznaczenia oprocentowania zmiennego dla kredytów hipotecznych udzielanych przez banki. Aktualizowany jest codziennie, a jego wartość można sprawdzić na stronie administratora wskaźnika referencyjnego: GPW Benchmark S.A.
Administrator wskaźnika może – w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego – dokonać zmian w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego, opublikowanej na stronie internetowej administratora. Administrator wskaźnika może też zaprzestać opracowywania wskaźnika referencyjnego w sposób trwały lub czasowy w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego.
Na wypadek wystąpienia tego typu zdarzeń, Rozporządzenie BMR nałożyło na banki obowiązek opracowania planu awaryjnego, który określa sposób postępowania banku w sytuacji, gdy nastąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego, z którego Bank korzysta, albo zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Jakie działania podjął GBSBank w zakresie Rozporządzenia BMR ?
Bank przyjął plan awaryjny, wedle którego w przypadku ogłoszenia przez administratora wskaźnika referencyjnego istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego, który jest stosowany w umowie, Bank stosuje od dnia obowiązywania Istotnej zmiany Wskaźnik referencyjny po Istotnej zmianie skorygowany o:
- Korektę podaną przez Administratora, a jeżeli Administrator nie podał Korekty
- Korektę wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami Wskaźnika referencyjnego przed Istotną zmianą a wartościami Wskaźnika referencyjnego po Istotnej zmianie z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą ogłoszenia Istotnej zmiany Wskaźnika referencyjnego.
W przypadku zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego wskutek zaistnienia Zdarzenia regulacyjnego:
- Bank stosuje Wskaźnik alternatywny określony w umowie, a w przypadku jego braku, Wskaźnik alternatywny wskazany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego albo wskazany przez Podmiot wyznaczający, wraz z Korektą ustaloną umową, przepisami prawa albo podaną przez Podmiot wyznaczający,
- w przypadku gdy Wskaźnik alternatywny nie zostanie wyznaczony zgodnie z pkt 1, Bank stosuje Wskaźnik alternatywny, wraz z Korektą podaną przez Administratora Wskaźnika alternatywnego, spełniający łącznie następujące warunki:
- Administrator Wskaźnika alternatywnego posiada odpowiednie zezwolenia właściwego organu nadzoru, a także jest wskazany przez European Securities and Markets Authority w rejestrze administratorów wskaźników referencyjnych,
- Wskaźnik alternatywny jest wskaźnikiem stopy procentowej dla waluty zastępowanego Wskaźnika referencyjnego,
- Wskaźnik alternatywny odzwierciedla równoważny rynek lub jego realia gospodarcze, co zastępowany Wskaźnik referencyjny,
W przypadku, gdy umowa, przepisy prawa, Podmiot wyznaczający lub Administrator Wskaźnika Alternatywnego nie poda Korekty Wskaźnika alternatywnego, ani nie wskaże, że korekta nie może być stosowana, Bank skoryguje Wskaźnik alternatywny Korektą wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami dotychczasowego Wskaźnika referencyjnego, a wartością Wskaźnika alternatywnego z tych samych dni publikacji, za okres 182 dni przed datą zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego.
W sytuacji braku możliwości wyznaczenia Wskaźnika alternatywnego na podstawie postanowień poprzedzających, Bank stosuje do ustalania oprocentowania, jako Wskaźnik alternatywny, podstawową stopę procentową banku centralnego właściwego dla waluty kredytu wraz z Korektą wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami Wskaźnika referencyjnego, a wartością stopy procentowej banku centralnego z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego.
W przypadku, gdy wystąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego lub zostanie wskazany wskaźnik alternatywny dla wskaźnika, którego opracowywanie został zaprzestane, Bank poinformuje o tym zdarzeniu klientów w sposób określony w umowie.
Jaki jest wpływ planu awaryjnego i Rozporządzenia BMR na zawarte umowy kredytowe?
W odniesieniu do umów zawartych przez konsumentów przed dniem 1 stycznia 2023 Bank umożliwia zawarcie bezpłatnego aneksu wprowadzającego zapisy planu awaryjnego. W celu podpisania aneksu do umowy kredytowej, zapraszamy do wybranej placówki Banku. Aneks jest do podpisania przez wszystkich kredytobiorców.
Masz pytania? Chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Znajdź chwilę na wizytę w GBSBanku i spotkajmy się w znajomym gronie!