Promocje nie na żarty!
W GBSBanku ZERUJEMY PROWIZJĘ od Twojego kredytu.
Jeśli planujesz wziąć nasz KREDYT MIESZKANIOWY weź go taniej!
Od 3.04.2023 do 30.09. 2023 mamy dla Ciebie wyjątkową promocję na dwa flagowe produkty z naszej oferty(Kredyt Mieszkaniowy i Mistrzowski Kredyt Gotówkowy). Promocja dedykowana jest wszystkim tym, którzy na dzień złożenia wniosku kredytowego są naszymi aktywnymi klientami i posiadają:
- otwarty ROR,
- otwarte konto oszczędnościowe,
- kartę płatniczą lub złożyli wniosek o jej wydanie,
- dostęp do bankowości internetowej e-GBS24/Aplikacji mobilnej,
- ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości w towarzystwie ubezpieczeniowym współpracującym z GBSBankiem.
Tylko tyle i aż tyle, by wziąć swój kredyt taniej.
Pamiętaj, należy spełnić wszystkie warunki, żeby móc skorzystać z promocji!
Warunki promocji obowiązują wyłącznie dla kredytów udzielanych bez udziału partnera współpracującego z GBSBankiem na zasadach podpisanej Umowy Współpracy. Wyjątek od tego zapisu stanowią Umowy Współpracy podpisane z Deweloperami, którzy posiadają w GBSBanku rachunek powierniczy bądź GBSBank finansuje inwestycję budowlaną.
NA CO MOŻESZ PRZEZNACZYĆ KREDYT?
- budowę, nadbudowę, rozbudowę lub dokończenie budowy, domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym;
- adaptację pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne;
- zakup i nabycie: działki budowlanej, na której jest lub będzie realizowana budowa nieruchomości mieszkalnej;
- zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (również w budowie) na rynku pierwotnym lub wtórnym;
- zakup lokalu własnościowego spółdzielczego, prawa do lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym lub wtórnym;
- zamianę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego lub zamianę prawa do lokalu tj.: dopłatę związaną ze zamianą domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego;
- dopłatę związaną z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w prawo własności;
- wykup służbowego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, adaptację pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne;
- refinansowanie poniesionych kosztów oraz spłatę kredytu zaciągniętego w innym banku na w/w cele;
- pokrycie kosztów partycypacji w kosztach budowy mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego;
- finansowanie kosztów i opłat związanych z kredytowanym przedsięwzięciem kredytowym np.: opłaty notarialne i skarbowe, opłaty związane z uzyskaniem pozwoleń, koszt projektów budowlanych;
- generalny remont i modernizacja domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem bieżących konserwacji i remontów.
KREDYT MIESZKANIOWY Z OKRESOWO STAŁĄ STOPĄ PROCENTOWĄ NA OKRES 5 LAT?
Jeżeli cenisz sobie spokój i chcesz mieć pewność, że rata Twojego kredytu mieszkaniowego nie zmieni się przez najbliższe 5 lat rozważ kredyt z okresowo stałą stopą procentową.
- W trakcie trwania pierwszego, 5-letniego okresu obowiązywania stałej stopy procentowej (przez 60 m-cy, począwszy od dnia uruchomienia kredytu) nie możesz przejść na oprocentowanie zmienne.
- Po zakończeniu tego okresu możesz zdecydować się na kolejny, nowo ustalony 5-letni okres stałego oprocentowania lub przejść na oprocentowanie zmienne, stanowiące sumę marży Banku i stopy referencyjnej WIBOR 3M.
- Jeśli zdecydujesz się na kolejny okres, przekażemy Ci propozycję oprocentowania stałego na kolejne 5 lat.
- Jeśli nie zaakceptujesz nowej wysokości stałego oprocentowania, po tym okresie Twój kredyt będzie oprocentowany wg. zmiennej stopy procentowej a wysokość Twoich rat uzależniona będzie od wysokości WIBOR-u oraz marży określonej w umowie kredytowej.
- Jeśli zaakceptujesz warunki i podpiszesz aneks do umowy kredytu, będziesz mógł korzystać ze stałej stopy na nowych warunkach przez kolejne 5 lat.
W przypadku stosowania oprocentowania okresowo stałego, obowiązuje ono przez okres 5 lat. W tym okresie wysokość raty kapitałowo-odsetkowej Twojego kredytu nie zmieni się, ponieważ nie jest zależna od zmiany wskaźnika referencyjnego. Natomiast występuje ryzyko, że w okresie stosowania stałej stopy procentowej wysokość Twojej raty może być okresowo wyższa, niż gdyby była ona obliczana na podstawie aktualnej stopy referencyjnej WIBOR 3M, wykorzystywanej jako wskaźnik referencyjny w kalkulacji wysokości oprocentowania zmiennego. Po upływie ww. 5-letniego okresu, możesz wybrać zastosowanie oprocentowania okresowo stałego (uwaga: może się różnić od oprocentowania w poprzednim okresie) na kolejny 5-letni okres (analogicznie jest w przypadku następnych okresów) lub też zastosowanie oprocentowania zmiennego.
Z kolei w okresie stosowania zmiennej stopy procentowej występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Ryzyko zmiany stóp procentowych oznacza, że w przypadku wzrostu poziomu stopy referencyjnej WIBOR 3M wyższe będzie oprocentowanie kredytu, wzrośnie wówczas wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej, a to natomiast powoduje wzrost kosztu odsetek i tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu mieszkaniowego. W przypadku gdy stopa referencyjna przyjmie wartość zero lub wartość ujemną oprocentowanie kredytu w tym okresie będzie równe wysokości marży Banku.
MASZ KREDYT MIESZKANIOWY Z OPROCENTOWANIEM ZMIENNYM, ALE CHCESZ PŁACIĆ RATĘ W STAŁEJ WYSOKOŚCI PRZEZ 5 LAT?
Możesz zmienić sposób oprocentowania swojego kredytu mieszkaniowego na okresowo stałe przez 5 lat. Po tym czasie Twój kredyt automatycznie powróci na oprocentowanie zmienne, oparte na wskaźniku WIBOR. Możesz też ponownie złożyć wniosek o zmianę na oprocentowanie okresowo stałe na nowych warunkach, na kolejne 5 lat.
Możesz skorzystać z oferty, jeśli:
- posiadasz zdolność kredytową,
- masz u nas kredyt mieszkaniowy z okresem obowiązywania dłuższym niż 5 lat,
- nie masz zaległości w ich spłacie,
- wywiązujesz się z warunków określonych w umowie,
- złożysz wniosek o zmianę sposobu oprocentowania,
- zaakceptujesz pięcioletni okres obowiązywania okresowo stałej stopy procentowej,
- podpiszesz aneks do swojej umowy.
JAK TO ZROBIĆ?
- Wniosek o zmianę sposobu oprocentowania swojego kredytu mieszkaniowego składasz w dowolnej placówce banku.
- Poinformujemy Cię, jeśli będziemy potrzebowali dodatkowych dokumentów.
- Podpisujesz aneks do umowy.
- Pamiętaj, że wniosek i aneks muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy.
INFORMACJA O PRZEPISACH ROZPORZĄDZENIA BMR I PLANIE AWARYJNYM
Rozporządzenie BMR to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Rozporządzenie BMR określa zasady, na jakich opracowywane są wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad podmiotami (tzw. administratorami wskaźników), które te wskaźniki opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.
Czym jest wskaźnik referencyjny ?
Wskaźnik referencyjny jest indeksem stanowiącym odniesienie do określenia kwoty przypadającej do zapłaty z tytułu kredytu (np. kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu). Przykładem wskaźnika referencyjnego stosowanym przez Bank jest WIBOR 3M. Oprocentowanie zmienne kredytu hipotecznego jest ustalane jako suma marży (wartość stała) oraz wartości wskaźnika referencyjnego (która jest zmienna).
Wartość wskaźnika referencyjnego ulega zmianom w zależności od przyjętej metodologii jego obliczenia przez administratora wskaźnika. Metodologia opracowywania wskaźnika referencyjnego jest wyznaczana przez administratora wskaźnika referencyjnego, w oparciu o przepisy Rozporządzenia BMR, które mają zapewnić przejrzystość, rzetelność i wiarygodność wskaźników referencyjnych oraz zwiększyć ochronę konsumentów. Administrator wskaźnika referencyjnego jest podmiotem niezależnym od banku, działa na podstawie specjalnego zezwolenia, a jego zadaniem jest opracowywanie wskaźnika referencyjnego, wyznaczanie metodologii jego opracowywania, oraz jego publikacja.
Najpowszechniejszym wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w umowach kredytowych w złotych polskich jest WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jest to średnia stopa procentowa rynku międzybankowego, po jakiej banki w Polsce są skłonne udzielić innym bankom pożyczek w walucie polskiej, na ustalony okres. Wskaźnik ten jest podstawą wyznaczenia oprocentowania zmiennego dla kredytów hipotecznych udzielanych przez banki. Aktualizowany jest codziennie, a jego wartość można sprawdzić na stronie administratora wskaźnika referencyjnego: GPW Benchmark S.A.
Administrator wskaźnika może – w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego – dokonać zmian w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego, opublikowanej na stronie internetowej administratora. Administrator wskaźnika może też zaprzestać opracowywania wskaźnika referencyjnego w sposób trwały lub czasowy w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego.
Na wypadek wystąpienia tego typu zdarzeń, Rozporządzenie BMR nałożyło na banki obowiązek opracowania planu awaryjnego, który określa sposób postępowania banku w sytuacji, gdy nastąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego, z którego Bank korzysta, albo zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Jakie działania podjął GBSBank w zakresie Rozporządzenia BMR ?
Bank przyjął plan awaryjny, wedle którego w przypadku ogłoszenia przez administratora wskaźnika referencyjnego istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego, który jest stosowany w umowie, Bank stosuje od dnia obowiązywania Istotnej zmiany Wskaźnik referencyjny po Istotnej zmianie skorygowany o:
- Korektę podaną przez Administratora, a jeżeli Administrator nie podał Korekty
- Korektę wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami Wskaźnika referencyjnego przed Istotną zmianą a wartościami Wskaźnika referencyjnego po Istotnej zmianie z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą ogłoszenia Istotnej zmiany Wskaźnika referencyjnego.
W przypadku zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego wskutek zaistnienia Zdarzenia regulacyjnego:
- Bank stosuje Wskaźnik alternatywny określony w umowie, a w przypadku jego braku, Wskaźnik alternatywny wskazany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego albo wskazany przez Podmiot wyznaczający, wraz z Korektą ustaloną umową, przepisami prawa albo podaną przez Podmiot wyznaczający,
- w przypadku gdy Wskaźnik alternatywny nie zostanie wyznaczony zgodnie z pkt 1, Bank stosuje Wskaźnik alternatywny, wraz z Korektą podaną przez Administratora Wskaźnika alternatywnego, spełniający łącznie następujące warunki:
- Administrator Wskaźnika alternatywnego posiada odpowiednie zezwolenia właściwego organu nadzoru, a także jest wskazany przez European Securities and Markets Authority w rejestrze administratorów wskaźników referencyjnych,
- Wskaźnik alternatywny jest wskaźnikiem stopy procentowej dla waluty zastępowanego Wskaźnika referencyjnego,
- Wskaźnik alternatywny odzwierciedla równoważny rynek lub jego realia gospodarcze, co zastępowany Wskaźnik referencyjny,
W przypadku, gdy umowa, przepisy prawa, Podmiot wyznaczający lub Administrator Wskaźnika Alternatywnego nie poda Korekty Wskaźnika alternatywnego, ani nie wskaże, że korekta nie może być stosowana, Bank skoryguje Wskaźnik alternatywny Korektą wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami dotychczasowego Wskaźnika referencyjnego, a wartością Wskaźnika alternatywnego z tych samych dni publikacji, za okres 182 dni przed datą zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego.
W sytuacji braku możliwości wyznaczenia Wskaźnika alternatywnego na podstawie postanowień poprzedzających, Bank stosuje do ustalania oprocentowania, jako Wskaźnik alternatywny, podstawową stopę procentową banku centralnego właściwego dla waluty kredytu wraz z Korektą wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami Wskaźnika referencyjnego, a wartością stopy procentowej banku centralnego z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą zaprzestania opracowywania Wskaźnika referencyjnego.
W przypadku, gdy wystąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego lub zostanie wskazany wskaźnik alternatywny dla wskaźnika, którego opracowywanie został zaprzestane, Bank poinformuje o tym zdarzeniu klientów w sposób określony w umowie.
Jaki jest wpływ planu awaryjnego i Rozporządzenia BMR na zawarte umowy kredytowe?
W odniesieniu do umów zawartych przez konsumentów przed dniem 1 stycznia 2023 Bank umożliwia zawarcie bezpłatnego aneksu wprowadzającego zapisy planu awaryjnego. W celu podpisania aneksu do umowy kredytowej, zapraszamy do wybranej placówki Banku. Aneks jest do podpisania przez wszystkich kredytobiorców.
Nie zwlekaj, zapytaj o kredyt mieszkaniowy w placówce GBSBanku!
Wakacje kredytowe
Od 29 lipca drogą elektroniczną oraz w placówkach Banku można składać Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu tzw. wakacje kredytowe. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom tzw. wakacje kredytowe:
- Dotyczą jednej umowy kredytu hipotecznego w złotych polskich zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
- Spłatę kredytu hipotecznego można zawiesić:
- od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. na dwa miesiące;
- od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na dwa miesiące;
- od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. na jeden miesiąc w każdym kwartale.
- Wniosek można złożyć w formie:
- elektronicznej: przez serwis bankowości elektronicznej wg kroków;
-
Wybieramy opcję WNIOSKI a następnie opcję ZŁÓŻ WNIOSEK
-
Z listy odstępnych wniosków wybieramy DODATKOWY/INNY WNIOSEK Z ZAŁĄCZNIKIEM
-
Przechodzimy DALEJ wypełniając wniosek, dodajemy załącznik (tj. wypełniony i podpisany wniosek pobrany ze strony www Banku) i wysyłamy go do Banku klikając WYŚLIJ.
- elektronicznej: na adres mailowy wakacjekredytowe@gbsbank.pl,
- osobiście: składając papierowy Wniosek w placówce Banku,
- listownie: przesyłając pocztą na adres placówki Banku.
- Okres zawieszenia spłaty kredytu nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty kredytu
Skąd pobrać wniosek?
Wniosek o wakacje kredytowe został udostępniony poniżej w sekcji DO POBRANIA.