Znacie już oszustwo na firmę kurierską? To nie jedyny nowy fortel naciągaczy!
Zawód oszusta wymaga ciągłej kreatywności. W sytuacji, gdy informacje o tym, jak radzić sobie z przekrętami, rozchodzą się w sieci jak świeże bułeczki, potrzeba nie lada wysiłku, by wymyślić coś nowego. A jednak. Śpieszymy do Was z informacją na temat najnowszych metod i przestrzegamy!
Komisja Nadzoru Finansowego znów alarmuje w sprawie cyberoszustw, które to przybierają coraz nowe formy. Tym razem mowa o naciąganiu właścicieli kart kredytowych oraz debetowych na udostepnienie danych dostępowych. Oto kilka nowo zidentyfikowanych typów oszustw, które warto przeanalizować.
Fałszywe SMS-y od kuriera
Pierwszy schemat działania oszustów polega na podszywaniu się pod najpopularniejsze firmy kurierskie (np. Pocztę Polską, InPost, UPS, DHL, DPD) i wysyłaniu na masową skalę SMS-ów z informacją o problemach z dostarczeniem przesyłki. W treści starają się nakłonić odbiorcę wiadomości do wejścia w link do fałszywej strony www (do złudzenia przypominającej tę prawdziwą) i uzupełnienia fałszywego formularza przesyłki o dane dostępowe do karty. Zwykle powodem żądania danych z karty debetowej/kredytowej jest „konieczność dopłaty za ponowne dostarczenie przesyłki”.
Uwaga:
- Nie klikaj w linki wysyłane do Ciebie w SMS-ach
- Zawsze sprawdzaj domenę strony firmy usługowej, z której korzystasz
- Dane karty płatniczej podawaj jedynie wtedy, gdy masz 100% pewności, że strona jest prawdziwa
- Jeśli podałeś dane karty płatniczej lub bankowości internetowej na portalu lub podejrzanej stronie, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem
Ale, ale, cyberprzestępcy nie podają się tylko za kurierów! SMS-y i informacje wyłudzeniowe mogą przyjmować również inne formy np.
- Fałszywa informacja z banku o ograniczeniu dostępu do konta
- Fałszywa informacja ze Spotify lub Netflix o zawieszeniu albo wygaśnięciu subskrypcji
- Fałszywa informacja o promocji od sieci Lidl, Biedronka lub Żabka
- Fałszywe SMS-y od Zalando, Allegro, OLX, Vinted
- Fałszywa informacja o przeterminowanej płatności za mandat
- Fałszywe wezwanie do zapłaty zaległości i ryzyku odcięcia gazu lub prądu
- Fałszywa oferta wsparcia dla przedsiębiorców od rządu
- Fałszywe informacje od Urzędu Skarbowego o zwrocie podatku
Fałszywe reklamy / posty
Oprócz fałszywych SMS-ów, KNF opisuje również nowy typ oszustwa podszywającego się pod reklamę online. Chodzi mianowicie o posty mające skusić, zaintrygować, wzbudzić zainteresowanie i wpłynąć na emocje odbiorców np. zachęcić ich świetną okazją inwestycyjną (bitcoiny i inne kryptowaluty) lub okazją do pozyskania dużych środków. Przekręty na „fałszywe inwestycje” wykorzystują najczęściej wizerunki znanych osób (m.in. aktorów i polityków), instytucji i firm zaufania publicznego (m.in. Tauron, Broker, Spółki Skarbu Państwa, Baltic Pipe). Reklamy tego rodzaju służą wyłudzaniu danych kart płatniczych, bankowości internetowej lub oszustwom z wykorzystaniem kodów BLIK i zamieszczane są na stronach do złudzenia przypominających te prawdziwe.
Uwaga
- Zawsze sprawdzaj nazwę domeny strony, na którą wchodzisz
- Nie ufaj domenom, w których nazwach zauważysz literówki, brak polskich znaków
- Uważaj na okazje od -50% na cały asortyment i bardzo zaniżone ceny
- Uważaj na sklepy z ograniczonym katalogiem możliwych płatności, np. tylko kartą
W przypadku wątpliwości co do autentyczności propozycji reklamowej widniejącej na stronie albo otrzymanej SMS-em, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą bądź instytucją, od której rzekomo pochodzi.