Zabierz BLIK-a na wakacje, czyli kilka słów o bezpiecznym blikowaniu
Płatności BLIK-iem są a) wygodne; b) intuicyjne; c) szybkie. Ale czy są bezpieczne? W kontekście wakacyjnych wojaży to zagadnienie wydaje się szczególnie ważne, dlatego w tym artykule postanowiliśmy opowiedzieć Wam całą prawdę o bezpieczeństwie płatności za pomocą technologii BLIK.
Zacznijmy może od tego, że popularność BLIKA jako formy płatności zarówno w obiektach stacjonarnych (sklepach, hotelach, restauracjach), jak i online nie jest przypadkowa. Jest to bowiem metoda wygodna, a jednocześnie tak bezpieczna, jak pozostałe metody płatności – np. szybkie przelewy czy płatności kartą kredytową.
Bez zabezpieczeń ani rusz!
Po pierwsze: zarówno sama usługa BLIK, jak i oferująca ją aplikacja GBSBanku posiadają szereg wewnętrznych zabezpieczeń, które gwarantują, że osoba pobierająca aplikację musi przejść weryfikację ze strony banku, by móc przypisać apkę do jej rachunku płatniczego.
Po drugie: każda aplikacja mobilna udostępniająca BLIK posiada zabezpieczenia dostępu, które mają zapobiegać użyciu jej przez osoby niepowołane. Do takich zabezpieczeń należą: PIN, hasło, odcisk palca.
Po trzecie: korzystając z usługi płatności BLIK-iem, każdorazowo użyć musimy specjalnego, jednorazowego i unikatowego KODU wygenerowanego na potrzeby danej transakcji przez Polski Standard Płatności, operatora BLIKA. Kod ten jest ważny tylko 2 minuty, przez co ryzyko jego wykradnięcia lub ponownego użycia jest minimalne.
Po czwarte: usługa BLIK nie przechowuje żadnych danych użytkowników, które mogłyby zostać przechwycone i wykorzystane przez inne osoby do innych transakcji.
Po piąte: płacąc BLIK-iem, użytkownik zostaje poinformowany o szczegółach transakcji na ekranie swego telefonu. Wie zatem, na jaką kwotę realizuje przelew oraz do jakiego odbiorcy.
Po szóste: wypłaty z bankomatów, transakcje internetowe i płatności w sklepach stacjonarnych powyżej 100 PLN muszą być dodatkowo potwierdzone kodem PIN, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Po siódme: nie ma kontaktu fizycznego pomiędzy naszym telefonem a terminalem albo bankomatem.
To oczywiście nie oznacza, że cyberprzestępcy nie próbują dokonywać oszustw z wykorzystaniem nowego rodzaju płatności, ale wato wiedzieć…
Jak nie dać się oszustom?
O wyłudzeniach z użyciem technologii BLIK mówi się najczęściej w kontekście osób podszywających się pod naszych znajomych lub pracowników oficjalnych instytucji lub klientów internetowych aukcji, którzy proszą o wygenerowanie kodu jako potwierdzenia naszej tożsamości. Jeśli go otrzymają, są w stanie pobrać z naszego konta pieniądze. Oszuści mogą ponadto tworzyć fałszywe sklepy internetowe i punkty usługowe, oferując atrakcyjne promocje, by skusić nas do płatności np. za bilety lotnicze. Rozwiązanie?
Pamiętaj:
- Zawsze sprawdzaj autentyczność stron www, na których dokonujesz płatności BLIK-iem
- Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi
- Żaden pracownik banku nie poprosi Cię o podanie kodu BLIK ani numeru karty przez telefon
- Weryfikuj u źródła, czy twój znajomy lub członek rodziny naprawdę potrzebuje pożyczki – jeśli Cię o nią poprosi online
- Nie podawaj kodu BLIK nikomu, nawet jeśli Cię zaskoczy (pilna pożyczka, zgubienie portfela)
- Sprawdzaj, od kogo kupujesz towary, nie klikaj w linki od przewoźników podanych SMS-em
- Nie klikaj w linki otrzymywane z nieznanych numerów
- Ustaw dzienny limit transakcji BLIK-iem
- Nie udostępniaj nikomu swojego telefonu, w wypadku kradzieży poinformuj natychmiast bank, który zabezpieczy środki na rachunku
- Logując się do banku (i na innych stronach), sprawdź prawdziwość strony www
- Nie loguj się do banku w otwartych sieciach Wi-Fi, np. w kawiarniach, na lotniskach
Sprawdź, czym jest oszustwo na BLIK i jak się ich wystrzegać:
https://gbsbank.pl/co-nowego/produkty-elektroniczne/znajomy-bank-radzi-bezpieczne-blik-owanie.html