Czy kredyt gotówkowy ma zmienne oprocentowanie?
Odpowiadając na tak postawione pytanie, należy stwierdzić, że oprocentowanie kredytu gotówkowego może mieć zasadniczo dwie formy – zmienną lub stałą. Jakie są konsekwencje w przypadku każdej z nich i którą najlepiej wybrać? O tym w dalszej części artykułu…
Rozważając wybór kredytu gotówkowego, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, wśród których znajdują się: możliwa do wzięcia kwota kredytu, pobierana przez bank prowizja, możliwość spłaty w ratach równych lub malejących, czy tzw. RRSO czyli Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która oznacza całkowity ponoszony przez nas koszt kredytu wyrażony w wartości procentowej całkowitej kwoty w stosunku rocznym (im niższe RRSO, tym lepiej). Jednym z czynników decydujących o wyborze kredytu gotówkowego jest również dostępne oprocentowanie – stale bądź zmienne – które ma bezpośredni wpływ na wysokość raty.
Kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym
Czym się charakteryzują?
Należy mieć na uwadze, że w kwestii rat kredytu oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Oprocentowanie stałe gwarantuje konsumentom stałą wysokość raty kredytowej przez cały okres spłaty – niezależnie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej i wysokości stóp procentowych. – Oznacza to, że kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest niezależny od zmian sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, a przede wszystkim od zmian w zakresie inflacji. Takie są właśnie oba kredyty gotówkowe w GBSBanku – zarówno raty eKredytu do 60 miesięcy kredytowania, jak i Mistrzowskiego Kredytu Gotówkowego w okresie 120 miesięcy, czyli 5 lat od ich zaciągnięcia, nie wzrosną w wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej, co czyni je niezależnymi od wydarzeń nieprzewidzianych typu pandemia lub wojna w Ukrainie – podkreśla Bogumiła Malanowska z Zespołu Rozwoju w GBSBanku. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest zatem gwarancją stabilizacji finansowej dla zaciągającego go konsumenta, ponieważ już na początku umowy otrzymuje on stały i niezmienny harmonogram spłat kredytu, zgodnie z którym może planować swój domowy budżet.
Opcja numer dwa, czyli
oprocentowanie zmienne w kredycie gotówkowym
Podczas gdy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest oprocentowany wg z góry określonej stawki, raty kredytu z oprocentowaniem zmiennym zmieniają się w ciągu trwania umowy kredytowej. – Wynika to z faktu, że oprocentowanie zmienne wyliczane jest generalnie przez dodanie do stałej marży banku stawki bazowej, którą może być stopa referencyjna NBP lub WIBOR – ich wysokość podlega zmianom pod wpływem różnorodnych czynników rynkowych. Oznacza to, że w przypadku obniżenia stóp procentowych rata kredytu nie ulegnie zmianie. W takiej sytuacji konsumentowi kredyt może się wydawać prostu droższy, aniżeli mógłby być przy oprocentowaniu zmiennym – wskazuje Bogumiła Malanowska. – W GBSBanku oprocentowanie zmienne dostępne jest w przypadku kredytów mieszkaniowych, a jest to związane z faktem, iż tego rodzaju zobowiązanie jest zobowiązaniem długoterminowym, zaciąganym na 20-30 lat. W tak długim okresie zdecydowanie trudniej jest bowiem przewidzieć zmiany, do jakich dojedzie na rynku – dodaje Bogumiła Malanowska.