Czym się wyróżnia i jak uzyskać kredyt inwestycyjny?
Kredyty są dla ludzi… i dla przedsiębiorców! To długoterminowe źródło finansowania inwestycji i sposób na zapewnienie rozwoju firmy. Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt inwestycyjny? Jakie dokumenty są wymagane do jego uzyskania? O tym w dalszej części artykułu.
Biznes musi się rozwijać. To nieunikniona konsekwencja prowadzenia działalności gospodarczej. Odpowiedzią na potrzeby finansowe związane z koniecznością modernizacji przedsiębiorstw są kredyty celowe – w tym kredyt inwestycyjny – czyli taki, z którego środki przeznacza się, m.in. na zakup gruntów i nieruchomości przeznaczonych pod działalność, a także na ich rozbudowę, remont bądź modernizację; zakup sprzętu oraz maszyn przemysłowych lub urządzeń biurowych a także np. rozbudowę systemu informatycznego firmy. Wśród celów, na które możesz przeznaczyć kredyt inwestycyjny, można wymienić również zakup technologii, know-how, patentów czy niezbędnych do wykonywania pracy licencji, które pozwolą ulepszyć dotychczasowe funkcjonowanie konkretnego biznesu.
Wymagania i dokumenty
do uzyskania kredytu inwestycyjnego
Podstawowym założeniem w przypadku kredytów inwestycyjnych, jest ich udzielanie we wskazanym celu – a więc środki muszą zostać przeznaczone na realizację określonej inwestycji. W GBSBanku o kredyt inwestycyjny starać się mogą firmy od pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale nie jest to reguła dotycząca wszystkich pożyczkodawców. Na kredyt prorozwojowy mogą też liczyć firmy, które prowadzą swoje biznesy od dłuższego czasu i udowodnią brak zaległości w stosunku do urzędu skarbowego oraz ZUS, ale to nie wszystko…
– Dla banku jako instytucji finansowej, która ma sfinansować określone przedsięwzięcie, liczy się przede wszystkim dobry projekt inwestycji, rzetelny i przemyślany plan jego realizacji, na podstawie którego specjaliści oceniają jej słuszność, zakładaną efektywność ekonomiczną i przewidywane zyski, co znacząco zmniejszy ryzyko podejmowane przez instytucję. Przed podjęciem decyzji kredytowej musi wiedzieć, w jaki sposób i z jakim oczekiwanym skutkiem będą wydawane środki – wskazuje Renata Świątek z Zespołu Rozwoju w GBSBanku. – Plan finansowy przedsięwzięcia powinien obejmować całościowy jego kosztorys uzupełniony o szczegółową analizę marketingową i prawną planowanej inwestycji, a także projekt inwestycji sporządzony wg określonych wymagań – dodaje Renata Świątek.
Ocena zdolności kredytowej
w przypadku kredytu inwestycyjnego
Poza wiarygodnym i dobrze uzasadnionym biznesplanem, do wnioskowania o kredyt inwestycyjny niezbędne będą również inne dokumenty w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności, wśród nich wymienić należy:
- dokumenty założycielskie/rejestrowe firmy, takie jak: odpis z KRS, umowa/statut spółki, zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych
- dokumenty finansowe firmy, takie jak: sprawozdanie finansowe, tj. bilans, rachunek zysków i strat, deklaracja PIT lub CIT
- inne znaczące dokumenty, np. koncesje, pozwolenia, wyciąg z konta firmowego.
Jednym słowem wszystko, co pozwoli bankowi ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa i oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu.