x
Formularz kontaktowyx
Zamów kontaktWeź  eKredyt
bez wychodzenia z domu

x
Co nowego
Zabierz BLIK-a na wakacje, czyli kilka słów o bezpiecznym blikowaniu

Zabierz BLIK-a na wakacje, czyli kilka słów o bezpiecznym blikowaniu

Płatności BLIK-iem są a) wygodne; b) intuicyjne; c) szybkie. Ale czy są bezpieczne? W kontekście wakacyjnych wojaży to zagadnienie wydaje się szczególnie ważne, dlatego w tym artykule postanowiliśmy opowiedzieć Wam całą prawdę o bezpieczeństwie płatności za pomocą technologii BLIK.

 

Zacznijmy może od tego, że popularność BLIKA jako formy płatności zarówno w obiektach stacjonarnych (sklepach, hotelach, restauracjach), jak i online nie jest przypadkowa. Jest to bowiem metoda wygodna, a jednocześnie tak bezpieczna, jak pozostałe metody płatności – np. szybkie przelewy czy płatności kartą kredytową.

 

Bez zabezpieczeń ani rusz!  

 

Po pierwsze:  zarówno sama usługa BLIK, jak i oferująca ją aplikacja GBSBanku posiadają szereg wewnętrznych zabezpieczeń, które gwarantują, że osoba pobierająca aplikację musi przejść weryfikację ze strony banku, by móc przypisać apkę do jej rachunku płatniczego.

 

Po drugie: każda aplikacja mobilna udostępniająca BLIK posiada zabezpieczenia dostępu, które mają zapobiegać użyciu jej przez osoby niepowołane. Do takich zabezpieczeń należą: PIN, hasło, odcisk palca.

 

Po trzecie: korzystając z usługi płatności BLIK-iem, każdorazowo użyć musimy specjalnego, jednorazowego i unikatowego KODU wygenerowanego na potrzeby danej transakcji przez Polski Standard Płatności, operatora BLIKA. Kod ten jest ważny tylko 2 minuty, przez co ryzyko jego wykradnięcia lub ponownego użycia jest minimalne.

 

Po czwarte: usługa BLIK nie przechowuje żadnych danych użytkowników, które mogłyby zostać przechwycone i wykorzystane przez inne osoby do innych transakcji.

 

Po piąte: płacąc BLIK-iem, użytkownik zostaje poinformowany o szczegółach transakcji na ekranie swego telefonu. Wie zatem, na jaką kwotę realizuje przelew oraz do jakiego odbiorcy.

 

Po szóste: wypłaty z bankomatów, transakcje internetowe i płatności w sklepach stacjonarnych powyżej 100 PLN muszą być dodatkowo potwierdzone kodem PIN, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.  

 

Po siódme: nie ma kontaktu fizycznego pomiędzy naszym telefonem a terminalem albo bankomatem.

To oczywiście nie oznacza, że cyberprzestępcy nie próbują dokonywać oszustw z wykorzystaniem nowego rodzaju płatności, ale wato wiedzieć…  

 

Jak nie dać się oszustom?

O wyłudzeniach z użyciem technologii BLIK mówi się najczęściej w kontekście osób podszywających się pod naszych znajomych lub pracowników oficjalnych instytucji lub klientów internetowych aukcji, którzy proszą o wygenerowanie kodu jako potwierdzenia naszej tożsamości. Jeśli go otrzymają, są w stanie pobrać z naszego konta pieniądze. Oszuści mogą ponadto tworzyć fałszywe sklepy internetowe i punkty usługowe, oferując atrakcyjne promocje, by skusić nas do płatności np. za bilety lotnicze. Rozwiązanie?

 

Pamiętaj:
 • Zawsze sprawdzaj autentyczność stron www, na których dokonujesz płatności BLIK-iem
 •  Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi
 •  Żaden pracownik banku nie poprosi Cię o podanie kodu BLIK ani numeru karty przez telefon
 •  Weryfikuj u źródła, czy twój znajomy lub członek rodziny naprawdę potrzebuje pożyczki – jeśli Cię o nią poprosi online
 •  Nie podawaj kodu BLIK nikomu, nawet jeśli Cię zaskoczy (pilna pożyczka, zgubienie portfela)
 •  Sprawdzaj, od kogo kupujesz towary, nie klikaj w linki od przewoźników podanych SMS-em
 •  Nie klikaj w linki otrzymywane z nieznanych numerów
 •  Ustaw dzienny limit transakcji BLIK-iem
 •  Nie udostępniaj nikomu swojego telefonu, w wypadku kradzieży poinformuj natychmiast bank, który zabezpieczy środki na rachunku
 •  Logując się do banku (i na innych stronach), sprawdź prawdziwość strony www
 •  Nie loguj się do banku w otwartych sieciach Wi-Fi, np. w kawiarniach, na lotniskach


Sprawdź, czym jest oszustwo na BLIK i jak się ich wystrzegać:

https://gbsbank.pl/co-nowego/produkty-elektroniczne/znajomy-bank-radzi-bezpieczne-blik-owanie.html


Ostatnio dodane
Zmiany w „Tabeli oprocentowania produktów bankowych dla klientów instytucjonalnych w GBSBanku”.
02 - 10 - 23
Aktualności
Zmiany w „Tabeli oprocentowania produktów...
Szanowni Państwo, informujemy, że dokonaliśmy zmiany w „Tabeli oprocentowania produktów bankowych dla klientów instytucjonalnych w GBSBanku”.
I znów nadeszła jesień! Co to oznacza? Nowe ubezpieczenie upraw!
26 - 09 - 23
Promocje i akcje marketingowe
I znów nadeszła jesień! Co to oznacza?...
Sprawdźcie, co tam w ofercie Generali, bo nasz partner jak zwykle przygotował dla Was coś specjalnego – atrakcyjne e-kody do wykorzystania na zakupy w znanej sieci handlowej!
Kredyt preferencyjny na skup produktów – linia S.
22 - 09 - 23
Aktualności
Kredyt preferencyjny na skup produktów –...
informujemy, że dokonaliśmy zmiany w „Tabeli oprocentowania produktów bankowych dla klientów instytucjonalnych w GBSBanku” oraz w „Taryfie opłat i prowizji za czynności i usługi bankowe w...
Twoja opinia jest dla nas ważna!
20 - 09 - 23
Aktualności
Twoja opinia jest dla nas ważna!
Dlatego ruszamy z nową ankietą dotyczącą oceny satysfakcji klientów naszego banku.
Dołącz do nas
Facebook
Linkedin
Instagram