Panele fotowoltaiczne nie tylko dla wybranych!
Jeszcze do niedawna korzystanie ze źródeł czystej energii postrzegane było jako luksus, bo na instalację paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowych mogli pozwolić sobie nieliczni. Obecnie sytuacja zmienia się w zawrotnym tempie, a oszczędzać i chronić środowisko może każdy z nas!
Czy każdego stać na instalację? W jakim czasie wydatki poniesione na montaż zwrócą się z nawiązką? Jak ustrzec się nieprzewidzianych kosztów? O tym w dalszej części artykułu.
Cena instalacji – co na nią wpływa?
Wycena inwestycji OZE musi uwzględniać kilka ważnych elementów. W przypadku paneli słonecznych jest to na przykład rodzaj ogniw zamontowanych w panelu oraz moc i wielkość samej instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce montażu (na dachu budynku czy na gruncie) oraz wybór ekipy montażowej posiadającej odpowiednie uprawnienia.
- Warto poszukiwać firm oferujących w tej mierze darmową konsultację (analizę) i wycenę.
- Warto rozejrzeć się za dofinansowaniem do rozwiązań proekologicznych takich jak dotacja z budżetu państwa, opcja zwrotu podatku albo EKOKREDYT na preferencyjnych warunkach.
- Warto zainwestować w produkty z przedłużoną gwarancją i lokalnym serwisem.
Zwrot z inwestycji – ile jak i kiedy?
Średni koszt instalacji fotowoltaicznej niestety nie jest mały i wynosi od 15 do 25.000 zł. O tym, czy warto ponieść tak duży jednorazowy wydatek, może zadecydować wiedza na temat czasu, w jakim inwestycja nam się zwróci. Zakładając zatem, że statystyczna rodzina zużywa rocznie 3000 kWh, a instalacja pokrywa 100% zapotrzebowania, roczne oszczędności na energii elektrycznej wynoszą ok. 1800 zł. To oznacza, że na zwrot trzeba będzie poczekać około 10 lat. Jednak miejmy na uwadze, że ceny energii elektrycznej rosną, co może do pewnego stopnia skrócić okres zwrotu kosztów, jakie poniesiemy.
Ubezpieczenie – czy warto?
Jako że inwestycja w panele nie jest małym kosztem, a do tego sama eksploatacja obliczona jest na wiele lat, warto ponieść również koszty dodatkowe w postaci ubezpieczenia inwestycji. Warto uwzględnić nieprzewidziane zdarzenia losowe związane z dość kapryśną siłą, jaką jest pogoda, a także fakt, że same urządzenia pomimo wysokiej jakości mogą w dłuższym czasie ulegać awariom. Nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty związane z koniecznością naprawy lub wymiany, a także na wypadek zdarzeń losowych lub kradzieży, dobrze jest skorzystać z ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach.
- Świetnym przykładem może tu być innowacyjne ubezpieczenie straty produkcji energii dostępne w Concordii, które gwarantuje odszkodowanie za straty produkcji energii w wypadku niższego poziomu produkcji niż zakładany. Może to być nie tylko awaria paneli, ale nawet przypadek gorszego nasłonecznienia.