Kredyt gotówkowy. Na ile lat można go zaciągnąć?
Wybór okresu spłaty kredytu gotówkowego nie jest prostą sprawą. Wiele osób pyta nas, które opcje są najbardziej korzystne. Odpowiedź, jak to zwykle bywa, brzmi, „to zależy”. A zatem „na ile lat kredyt gotówkowy?” – na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Polacy coraz chętniej korzystają z oferowanych im przez banki instrumentów finansowych, a jednym z najczęściej wymienianych w rankingach jest kredyt gotówkowy. Jego wysokość i okres kredytowania określa Ustawa z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tekst jednolity Dz. U. 2019 poz. 1083), wg której maksymalna kwota kredytu gotówkowego może wynieść 255 550 zł, natomiast maksymalny okres, na jaki możemy pożyczyć pieniądze to 120 miesięcy czyli 10 lat. Tyle jeżeli chodzi o maksymalny okres kredytowania. Minimalny okres spłaty zależy z kolei nie tyle od uwarunkowań ustawowych, co od polityki wewnętrznej banku, jak również rodzaju zaciąganego zobowiązania.
Czym jest okres kredytowania i jak liczyć długość okresu kredytowania?
Okres kredytowania można zdefiniować jako czas upływający od momentu przekazania środków z kredytu osobie, która go zaciąga, aż do momentu całkowitej spłaty zaciągniętego zobowiązania, czyli powstałego w ten sposób zadłużenia. Liczba miesięcy, w ciągu których kredytobiorca regularnie dokonuje spłaty w formie rat kapitałowo-odsetkowych, może być zróżnicowana, co ma swoje odzwierciedlenie w podziale kredytów na:
- kredyty krótkoterminowe – do 12 miesięcy na spłatę
- kredyty średnioterminowe – od 12 do 60 miesięcy (5 lat) na spłatę
- kredyty długoterminowe – od 60 do 120 miesięcy (10 lat) na spłatę.
Krótkoterminowe a długoterminowe kredyty gotówkowe
– Należy zaznaczyć, że długość okresu kredytowania zależeć będzie od wielu czynników, wśród których wymienić należy zarówno te zewnętrzne: jak sytuacja ekonomiczna kraju, czy przepisy prawa, jak również wewnętrzne: wysokość pożyczanej kwoty, formę zatrudnienia, wiek osoby zaciągającej kredyt, zdolność kredytową i możliwości finansowe, a w końcu i same preferencje kredytobiorcy – zauważa Bogumiła Malanowska z Zespołu Rozwoju w GBSBanku.
Zakładając, że wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z obniżeniem miesięcznych rat kredytu, wydawałoby się, że ta opcja jest dla nas najkorzystniejsza. Niestety nie jest to tak oczywiste, ponieważ wraz z wydłużeniem czasu spłaty rosną również koszty pożyczenia pieniędzy. – Dlatego właśnie wybór okresu spłaty kredytu gotówkowego powinien uwzględniać założenie, że spłata powinna być dopasowana do naszych możliwości. Doradcy GBSBanku zawsze dogłębnie analizują konkretną sytuację, by ustalić raty na poziomie nieobciążającym zbytnio domowego budżetu klienta. Robimy to również w oparciu o wytyczne KNF, wg których suma zobowiązań nie powinna przekraczać 50, a w niektórych przypadkach 60% dochodów danego gospodarstwa domowego – dodaje Bogumiła Malanowska.