Znajomy Bank Radzi. Cyberbezpieczeństwo na wakacjach. O czym trzeba pamiętać?
O tym, że wakacje to okres lekkiego rozprężenia, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Perspektywa dłuższego wypoczynku, spontanicznych wypadów lub podróży w nieznane może pochłonąć nas całkowicie, ale w ferworze przygotowań nie warto tracić głowy… bo tracąc czujność, można stracić wszystko!
Wakacje dla nas, to czas wzmożonej aktywności dla cyberprzestępców i specjalistów od phishingu – czyli oszustw i wyłudzania danych osobowych. Oni nie mają wakacji i prawdopodobnie zrobią wiele, byśmy my również nie czuli się na nich bezpiecznie. A właściwie… zrobią wszystko, byśmy poczuli się na tyle bezpiecznie i pewnie, by przez nieuwagę dać dostęp do tego, co najcenniejsze – naszych danych, a w konsekwencji również naszych pieniędzy.
Jak się przed tym obronić?
Przede wszystkim należy pamiętać, że okres wakacyjny nie zwalnia nas z zabiegów, których powinniśmy dokonywać na co dzień. Instalacja i aktualizacja oprogramowania antywirusowego to podstawa. Bez niego stajemy się łatwą potencjalną ofiarą, bezbronną w obliczu działania oprogramowania szpiegowskiego, którego trudno się ustrzec, robiąc cokolwiek za pośrednictwem sieci. Co więcej? Zadbanie o aktualną kopię zapasową danych (najlepiej na nośniku fizycznym) może zaoszczędzić nam wiele zbędnych nerwów w sytuacji, gdy ktoś będzie próbował szantażować nas ich zniszczeniem.
Pamiętaj!
- Zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe na urządzeniach przenośnych
- Tak! Na telefonie również!
- Zadbaj o aktualizację kopii zapasowych na wypadek straty danych
- Chroń hasła i dostęp do kont – bezwzględnie!
Jeszcze przed wyjazdem…
Warto zachować szczególną ostrożność już na etapie planowania. Rezerwacja miejsc noclegowych czy zakup biletów lotniczych odbywają się zwykle przez Internet, dlatego trzeba sprawdzać poprawność wpisywanych adresów stron www oraz posiadane przez nie certyfikaty i weryfikować, czy strona jest prawdziwa – czy nie wzbudza naszych podejrzeń (np. literówki w nazwie domeny). Zachowajmy szczególną ostrożność również w wypadku korzystania ze stron obcojęzycznych, z których nie korzystaliśmy do tej pory albo korzystamy z nich rzadko.
Pamiętaj!
- Uważaj na wyjątkowo tanie oferty – mogą być próbą oszustwa!
- Uważnie sprawdzaj strony, na których cokolwiek rejestrujesz
- Uważnie sprawdzaj, czy przez przypadek nie akceptujesz niechcianych usług dodatkowych
Już na miejscu…
Będąc w podróży, również nie traćmy czujności, zwłaszcza jeśli chodzi o korzystanie z naszych urządzeń mobilnych. Komputer przenośny oraz telefon komórkowy to dwa podstawowe sprzęty, z których osoby postronne mogą próbować wykraść dane – zarówno online, jak i offline. I o ile przed atakami online jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w dużej mierze przed podróżą, o tyle w trakcie jej trwania najlepiej nie spuszczać swych urządzeń z oka. Jeśli zaś planujemy wakacyjne odcięcie się od technologii, zadbajmy, by to zostały w miejscu dobrze zabezpieczonym przed kradzieżą.
Pamiętaj:
- Uważaj na zerkających przez ramię
- Miej włączoną automatyczną blokadę ekranów
- Nie rozstawaj się z laptopem ani telefonem
Dobrze jest też podczas wakacyjnych wojaży kierować się zasadą ograniczonego zaufania – dotyczy to zarówno dostępu do Internetu, płacenia kartą kredytową w różnych miejscach, jak również wybierania gotówki z obcych bankomatów. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy skorzystać z sieci wi-fi na lotnisku, w hotelu albo w restauracji, warto jednak dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem sieć, z którą się łączymy, nie nazywa się tylko dość podobnie do prawdziwej nazwy restauracji. Niestety połączenie się z nieznaną siecią o nazwie „Free Coffeshop Wi-Fi” może oznaczać przechwycenie przez cyberprzestępców całego ruchu pomiędzy użytkownikiem a docelową stroną www, dlatego będąc w restauracji, najlepiej zapytać obsługę o nazwę sieci i jej identyfikator (ang. SSID).
Pamiętaj:
- Unikaj publicznych hotspotów i niezabezpieczonych sieci
- Wyłącz wi-fi w telefonie, dopóki nie upewnisz się, że punkt dostępu jest wiarygodny
- Wyłącz automatyczne połączenia Bluetooth – korzystaj z nich tylko wtedy, kiedy to konieczne
- Nie oddawaj nikomu swojej karty płynnościowej - nie spuszczaj jej z oka!
- Bądź ostrożny, korzystając z nieznajomych bankomatów
I ostatnia sprawa. Choć to dość kuszące i bardzo powszechne, zastanówmy się dwa razy, zanim udostępnimy swą lokalizację w sieci. Chwalenie się wojażami w mediach społecznościowych może wzbudzić zainteresowanie nami nie tylko wśród naszych znajomych… Zadbajmy o ograniczenia widoczności naszych profili w Internecie, a najlepiej po prostu powstrzymajmy się przed nadmierną otwartością.
Pamiętaj:
- Nie udostępniaj swojej lokalizacji
- Nie chwal się podróżami ani zakupami w mediach społecznościowych