Dzień z GBS Bankiem na Uniwersytecie Szczecińskim
Za nami telekonferencja z udziałem przedstawicieli GBS Banku zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania „Trzy Kwadranse”. O czym rozmawialiśmy? Czy przekonaliśmy studentów do tego, że bank spółdzielczy to dobra alternatywa dla pracy w korporacji? Sprawdźcie to!
Z prawdziwą przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie dr. Mateusza Czerwińskiego do udziału w wydarzeniu, które – mamy nadzieję – na stałe wpisze się w życie uniwersyteckie Szczecina. Dzień z GBS Bankiem przywitał nas co prawda niewielkimi trudnościami technicznymi, ale koniec końców udało się zrealizować wszystkie nasze wspólne plany i porozmawiać o ważnych zagadnieniach.
Poranna rozmowa o finansach
W ramach porannej rozmowy o finansach mieliśmy okazję połączyć się z całym Zarządem Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku reprezentowanym przez Jarosława Grochowskiego, p.o. prezesa Zarządu GBS Banku, Bożenę Głogowską, wiceprezes Zarządu GBS Banku oraz Katarzynę Mikulską, członka Zarządu GBS Banku, którzy wraz z kierownikiem Zespołu Teleinformatyki, Rolandem Węgrzynowskim, zdradzili, jak wyglądały pierwsze dni, tygodnie i miesiące pracy zdalnej Banku i jak radzono sobie z ograniczeniami. Okazuje się bowiem, że nie tylko systemy teleinformatyczne sprawdziły się na dłuższą metę, ale i pracownicy oraz klienci odkryli, jak wiele spraw można załatwić online.
Uczestnicy dyskusji uchylili również rąbka tajemnicy odnośnie do tego, jak wygląda planowanie i prognozowanie działań Banku w obliczu zdarzeń nieprzewidzianych, takich jak pandemia covid-19. Rozmówcy zgodzili się w kwestii tego, że zebrane doświadczenia trzeba przekuwać w wiedzę i przekładać na strategie i plany awaryjne, które pomogą radzić sobie lepiej w przyszłości. Pani Katarzyna Mikulska zwróciła również uwagę na to, że bardzo dobrym posunięciem okazało się powołanie – już na początku lockdownu – sztabu kryzysowego, który miał i w dalszym ciągu ma pieczę nie tylko nad działaniami, lecz również komunikacją w kryzysie. Założona została ponadto wewnętrzna skrzynka mailowa, na którą pracownicy mogli zgłaszać wszelkie zdarzenia mające wpływ na funkcjonowanie placówek, oddziałów i zespołów.
W ramach porannej rozmowy prowadzący połączył się również z Krystyną Majerczyk-Żabówka, Prezes Zarządu KZBS, która przedstawiła podstawowe różnice pomiędzy bankami spółdzielczymi i komercyjnymi, podkreślając, że pieniądze to nie wszystko, a równie ważne w działalności instytucji finansowej jest wspieranie lokalnych biznesów oraz społeczności. W tej części telekonferencji wystąpiła także Agnieszka Marcińczyk, Dyrektor Oddziału GBS Banku w Szczecinie, która przedstawiła widzom zasady odpowiedzialnego zaciągania zobowiązań finansowych w ramach znanego skądinąd klientom GBS Banku cyklu poradnikowego „Znajomy Bank radzi”.
Kapitał relacji i wizerunku
W części drugiej Dnia z GBS Bankiem mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat działalności marketingowej i wizerunkowej Banku nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Prowadzący zaprosił do dyskusji Jakuba Opłacińskiego, Specjalistę ds. Reklamy i Wizerunku, który opowiedział pokrótce historię współpracy banku spółdzielczego z influencerami, a także przedstawił powody, dla których zdecydowano się na współpracę promocyjną z mistrzem świata na Żużlu, Bartoszem Zmarzlikiem. Przyznał, że sportowiec reprezentuje cały katalog pozytywnych cech, które są zbieżne z ideami banku spółdzielczego, a na dodatek zarówno on, jak i cała rodzina są blisko związani z samą instytucją, ponieważ korzystają z niej od lat.
Co ciekawe potwierdził to sam Bartosz Zmarzlik, któremu udało się w końcu również włączyć do spotkania. Młody sportowiec podkreślił, że jako odbiorca usług banku spółdzielczego docenia efekty mobilnego przyspieszenia, którego twarzą został ponad dwa lata temu.
Na koniec tej części Mateusz Czerwiński połączył się również z Eweliną Bogdanowicz z GBS Lider Klubu, odpowiedzialną za współpracę z firmami leasingowymi, instytucjami faktoringowymi i funduszami poręczeniowymi. Rozmówczyni wskazała, iż istnienie klubu ma na celu poprawę szeroko rozumianej konkurencyjności Banku, a także rozwijanie idei networkingu pomiędzy jego partnerami biznesowymi, których jest w tej chwili niespełna 200. Przedstawiła pokrótce korzyści i przywileje wynikające z bycia członkiem klubu, a także warunki, jakie powinna spełniać firma, by do niego dołączyć.
Praca w bankowości
Ostatnia część Dnia z GBS Bankiem przypadła w udziale Pani Prezes Bożenie Głogowskiej, która mówiła o specyfice banku spółdzielczego, który w swojej strategii działania musi brać pod uwagę zarówno specyfikę „dużego”, jak i rynku małych miejscowości, w których życie i problemy mieszkańców są zgoła odmienne. Podkreśliła, że znaczącą przewagą bankowości spółdzielczej nad komercyjną jest właśnie relacyjność, która oznacza ni mniej ni więcej, tylko budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z klientami. To wyzwanie nie tylko dla obecnych, lecz również potencjalnych pracowników, którzy muszą mieć świadomość tego, że wymagać się od nich będzie przede wszystkim umiejętności komunikacji a także empatii oraz zrozumienia specyficznych potrzeb.
Pani Prezes wspomniała również o tym, że GBS Bank w swojej strategii nastawiony jest na pozyskiwanie młodszego klienta, a co za tym idzie również młodszego pracownika, ponieważ osoby w podobnym wieku najlepiej rozumieją się na linii klient-doradca. Stąd właśnie pomysł szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy bankiem a szkołami średnimi oraz uczelniami wyższymi, które stanowią potencjalne źródło nie tylko przyszłych klientów, lecz również kadr na wszystkich poziomach. A to wszystko dla wymiany kompetencji i doświadczeń – zarówno wewnątrz organizacji, jak i pomiędzy organizacją a jej klientami.
Elementem zamykającym ten owocny dzień była prezentacja, Mariusza Pietrucina, Dyrektora Oddziału w Stargardzie, dotycząca ekologicznych aspektów działalności banku, a mianowicie oferty ekokredytu oraz funkcjonowania Platformy Publikator. Konkluzja wystąpienia dyrektora może posłużyć za motto całego wydarzenia: GBS Bank nie jest od sprzedawania klientowi tego, czego on nie potrzebuje, tylko od wsłuchiwania się w potrzeby klienta i realizowania tego, czego potrzebę klient zakomunikował.