
Finanse bez tajemnic – poradnik dla młodych
Opuszczenie rodzinnego domu, studia w obcym mieście, pierwsza praca – te wyzwania czekają na większość młodych osób. Czas, w którym stawiamy na samodzielność to ekscytujący moment życia, jednak nie jest pozbawiony wad. Wtedy też większość z nas musi uporać się z decyzjami dotyczącymi finansów i comiesięcznym domykaniem budżetu domowego.
Znaczna część osób, która rozpoczyna samodzielny start w nowym miejscu, może liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziców. Nie jest to jednak reguła, a niemal każdy wcześniej czy później będzie zobowiązany do podjęcia pracy i niezależnego prowadzenia własnego budżetu. Studenci mogą liczyć na różnego rodzaju stypendia, czy pożyczki, inni natomiast decydują się od razu na rozpoczęcie kariery zawodowej. Początkowo zarobki mogą być niesatysfakcjonujące i tym bardziej odpowiednie zarządzanie pieniędzmi będzie wartościową umiejętnością. Jak więc zabrać się za to, aby w spokoju zorganizować i dopiąć budżet?
Planowanie i świadomość wydatków
Pierwszy krok to oszacowanie miesięcznego budżetu, którym dysponujemy i wypisanie, jaka jego część przeznaczana jest na konkretne produkty. Sprawdźmy, ile wydajemy na jedzenie, odzież, czynsz i dodatkowe akcesoria. Rozplanowanie wydatków pozwoli nam zweryfikować, na jakie artykuły możemy wydać mniej, a nadwyżkę przeznaczyć na przyjemniejsze i bardziej potrzebne rzeczy. Bardzo ważne jest też osiągnięcie wydatków na poziomie nieprzekraczającym zarobku – nawet jeśli początkowo będziemy dokładali do miesięcznego budżetu z oszczędności, na dłuższą metę będzie to rozwiązanie wyjątkowo niewskazane dla dobra naszego portfela. Posiadając wiedzę ile wydajemy, przy pomocy odpowiednich decyzji produktowych możemy planować zakupy mądrzej i w granicach naszych możliwości finansowych. Aby nie pogubić się w zapiskach, warto skorzystać z dedykowanych programów i aplikacji, które pomogą w uporządkowaniu wiedzy, a dodatkowo będą zachęcać do systematycznego zajmowania się budżetem.
Łap okazję
Poszukując sposobów na obniżenie wydatków, warto zainteresować się też gazetkami promocyjnymi. To prosty sposób na oszczędzenie sporych pieniędzy – przykładowo, jeśli w danym sklepie dostępne są warzywa w niższej cenie, możemy rozplanować posiłki zgodnie z produktami w promocji. Nie tylko wydamy mniej na zakupy, ale też rozplanujemy produkty względem przygotowanych dań tak, aby nic się nie zmarnowało. Nie musimy też przeglądać każdej gazetki osobno – również do tego celu możemy wykorzystać specjalne aplikacje. Choć początkowo rozsądne gospodarowanie wydatkami będzie wymagało poświęcenia czasu i uwagi nawet na drobnostki, stanowi absolutny priorytet, jeśli chcemy poczuć się władcami swoich finansów. Warto przyłożyć się do kwestii oszczędzania – w końcu stojący na końcu cel, w postaci wymarzonej podróży lub gadżetu zrekompensuje nasz wysiłek.
Autor: Katarzyna Zgorzelska, w konsultacji z TEB Edukacja