Wyróżniające się Banki Spółdzielcze. Za nami kolejny optymistyczny ranking!
Ostatnie Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej przyniosło jak zwykle efekty w postaci XXVII Krajowego Rankingu pod nazwą „Wyróżniające się Banki Spółdzielcze”. Dogłębnej analizie poddano wyniki 76 lokalnych instytucji finansowych z dwóch ostatnich lat (2022–2023). Gdzie w tym zestawieniu znalazł się GBSBank? Zapraszamy do lektury!
Miło nam poinformować, że w tym roku GBSBank znalazł się na 10 miejscu pod względem sumy bilansowej! To bardzo dobra prognoza na przyszłość, a dalej było jeszcze lepiej!
Co w kwestii efektywności?
W tym roku kapituła oceniła banki spółdzielcze, dzieląc je na 4 grupy pod względem wielkości sumy bilansowej, w ramach dwóch zestawień: efektywności oraz popularności. Liderów efektywności spółdzielczego sektora bankowego oceniano pod kątem dynamiki przychodów podstawowych (obejmujących dochody odsetkowe, wynik z prowizji i opłat) w ostatnim roku w stosunku do wyniku z 2022 r., wysokość wskaźników ROE, ROA, poziom wskaźnika C/I w 2023 r. a ponadto koszt ryzyka, czyli stosunek utworzonych rezerw celowych do sumy aktywów banku. W tej części zestawienia Gospodarczy Bank Spółdzielczy zajął 13 miejsce wśród jednostek o sumie bilansowej powyżej 1 mld. zł. To prawdziwy zaszczyt znaleźć się tak wysoko wśród najbardziej efektywnych banków spółdzielczych wywodzących się z obu Zrzeszeń.
Co w kwestii aktywności?
W tej części badania dotyczącej Liderów popularności spółdzielczego sektora bankowego oceniano, z kim lokalna społeczność chce współpracować, czyli który bank ma największą liczbę członków, gdzie najchętniej klienci (bez zróżnicowania na osoby fizyczne i przedsiębiorców), lokują swoje oszczędności i do kogo zwracają się o kredyty. Nagrodzono tutaj przede wszystkim banki, którym osoby fizyczne oraz JST najczęściej powierzały swoje oszczędności (brano pod uwagę nominalną wartość zobowiązań banków wobec swoich klientów w 2023 r., a także ich roczną procentową zmianę oraz od kogo w 2023 r. najchętniej pożyczali środki finansowe). Ponadto ocenie poddano również liczbę udziałowców każdego banku, jej procentową zmianę w skali roku, jak również wskaźnik odzwierciedlający liczbę członków do wartości aktywów. W tej kategorii Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku zajął miejsce 8, co stanowi niewątpliwy dowód na to, z nasze proklienckie nastawienie i działania nakierowane na budowanie dobrych relacji w regionie przynoszą realne rezultaty.